PL | EN | HE
  • Facebook

Our work heb

העמותה ע"ש ש. אנ-סקי החלה ביישום פרוייקט "קיבוץ גרוכוב" באפריל 2013. מטרתנו הראשונית הייתה איסוף מידע והפצתו בתחומי השכונה. בראש ובראשונה רצינו להגיע לתושבי שיכוני "אוֹסְטְרוֹבְּראמְסקה" הממוקמים על שטחי הקיבוץ לשעבר. כבר בראשית פעילותינו יצרנו שיתוף פעולה הדוק עם המועדון ובית הקפה "קיצְ'יָה קוֹצָ'יָה". במהלך ביצוע הפרוייקט אנו שמים דגש מיוחד על שיחות עם תושבי השכונה – כך היכרנו במהלך פעילויותינו אנשים רבים וזכינו לשמוע מגוון סיפורים וזיכרונות. אנשים רבים סייעו לנו בהשגת מידע ובפיענוח תצלומים וחלקו עימנו את הידע שלהם בנוגע לתולדות השכונה.

המידע אודות החווה החקלאית החלוצית מופץ על ידינו במגוון דרכים וחשוב לנו להגיע לכל קבוצות הגילאים ולאנשים מרקעים חברתיים שונים. חלק מפעילויותינו מתקיימות מחוץ לתחומי השכונה, מאחר שאנו רוצים להנציח את תולדות הקיבוץ לא רק בגרוכוב.

בשיתוף פעולה עם המועדון ובית הקפה "קיצ'יה קוצ'יה" אירגנּו עד כה שלושה מפגשי מידע. המפגש הראשון שבו הצגנו את הפרוייקט שלנו בשכונה התקיים ב-9 באפריל 2013 במועדון הנ"ל. המפגש הונחה בידי אָגָטָה מָקְשימוֹבְסקה ומניה צֶ'סְלָה מהעמותה ע"ש ש. אנ-סקי וצֶזארי פּוֹלאק מטעם המועדון המארח. במהלך מפגש זה הצגנו תצלומי ארכיון של הקיבוץ וחלקנו את הגילויים הראשונים שעוררו התעניינות רבה. המפגש הבא התקיים ב-11 בדצמבר 2013. במסגרת סדרת ארועים של המועדון בשם "המוזיאון המעופף" הזמנו אורחים למפגש תחת הכותרת "הוליווד בגרוכוב", שבמהלכו הצגנו חומרי ארכיון הנוגעים לקיבוץ שנמצאו בישראל. במפגש שולבה הקרנת הסרט "דער פורים שפילער" שהוסרט בתחומי הקיבוץ.

ב-19 במארס 2014 הזמנו אורחים למפגש "מיס יהודה בגרוכוב" שהוקדש בעיקר לקידום אתר האינטרנט החדש העוסק בתולדות קיבוץ גרוכוב. במהלך המפגש סיפרנו על עבודתנו על אתר האינטרנט וכמו כן הראינו כיצד ניתן לעשות בו שימוש.

 

אפיק פעילות נוסף במסגרת פרוייקט "קיבוץ גרוכוב" הם הסיורים המודרכים שבמהלכם אנו מבקרים במקומות הקשורים לא רק לתולדות הקיבוץ, אלא גם להיסטוריה הכללית של היהודים בגרוכוב.

הסיור הראשון, "בעקבות הגרוכובאים שאינם עוד" התקיים ב-30 ביוני 2013. בצוותא עם קבוצה בת חמישים משתתפים עברנו במסלול מכיכר "ויאטְראצְ'נָה" ועד לפארק ע"ש לֶשְניק, תוך שבדרך ביקרנו במקומות שבהם שכנו לפני המלחמה בית כנסת, חנויות יהודיות ומוסדות יהודיים. הנקודה החשובה ביותר בסיור הייתה הביקור בתחומי הקיבוץ. ניתן לצפות בפירוט מסלול הסיור (רק בגירסא בשפה הפולנית) על גבי מפת הסיור באתר האינטרנט שלנו.

הסיור הבא התקיים ב-27 ביולי 2014. הפעם הזמנו אורחים להליכה בתחומי הקיבוץ. במהלכו היצגנו תמונות ארכיון במקומות שבהם צולמו במקור. בהמשך הזמנו את אורחינו למועדון ובית הקפה "קיצ'יה קוצ'יה" להקרנת הסרט "מאמעלע".

אנו מארגנים סיורים בתחומי הקיבוץ גם עבור אורחים מיוחדים. כך, ביוני 2013 ובשנת 2014 אירחנו קבוצות של מדריכי תנועות נוער ישראליות, המארגנים משלחות תלמידי תיכון לפולין.

עוד אפיק שדרכו אנו מנסים להפיץ את המורשת של קיבוץ גרוכוב הוא באמצעות פעילויות אמנותיות. ב-15 ביוני 2014 התקיימה ב"קיצ'יה קוצ'יה" הצגת הבכורה של מופע הקראת זכרונותיהם של חברי וחברות קיבוץ גרוכוב תחת הכותרת "קראו לנו פלשתינאים". את זכרונותיהם של הקיבוצניקים הקריאו השחקנית מגדלנה דוֹמְבּרוֹבְסקה והשחקן פיוטר הֶרְבּיך. קטעי הזכרונות לוו במבחר יצירות מוזיקליות של החלוצים ובתפאורה של תצלומי ארכיון מהקיבוץ.

במסגרת פעילותינו אנו שמים דגש מיוחד על סדנאות חינוכיות. ב-2014 יזמנו שיתוף פעולה עם תיכון עירוני מס' 23 ע"ש אירנה סְנְדְלֶר, אשר ממוקם בתחומי הקיבוץ לשעבר. בשיתוף עם התלמידים גילינו את ההיסטוריה של המקום דרך צפייה בתמונות ארכיון וקריאת זכרונותיהם של חברי הקיבוץ. במסגרת שיתוף הפעולה עם התיכון התקיים גם סיור בשכונה שבמהלכו צילמו התלמידים תמונות במקומות המקוריים של תצלומי הארכיון.

כחלק מפעילויותינו החינוכיות אנו מקיימים גם מפגשים עם בני נוער ישראלים המגיעים במסעות לפולין. כך למשל נפגשנו ביולי 2014 עם קבוצה של מאה תלמידי תיכון מצפון ישראל.

פעילותינו החינוכיות מכוונת גם לגימלאים. בספטמבר 2014 אורגן על ידינו במרכז הקהילתי המקומי מפגש עבור קבוצת גימלאים שבמהלכו סופר על תולדות הקיבוץ.

פרוייקט "קיבוץ גרוכוב" לוקח גם חלק במגוון יוזמות שכונתיות. באוקטובר 2013 השתתפנו בטקס חנוכת ציור הקיר "אשת גרוכוב", המוקדש לשורת נשים הקשורות לגרוכוב. על קיר המועדון הוצגו דיוקנותיהן של תרזה קרוּשֶבְסקה (פרופסור באקדמיה לאמנות,שנודעה גם בתור מעצבת פנים, אמנות שימושית וצעצועים חינוכיים), פולה גוֹיאביצ'ינְסקה (סופרת ופעילה חברתית) האלינה אובֶּרלֶנְדֶר שנודעה בכינויה "קיצ'יָה קוֹצ'יָה", אלינה פְּשֶבְלוֹצקה (קונדיטורית מגרוכוב שבמגדניה שלה ניתן לקנות את עוגות הקרם הידועות של גרוכוב המכוּנות "רוּרְקי") וגם פרידה וולקוביסקה, חברת קיבוץ גרוכוב שנרצחה בו ב-1935. בספטמבר 2014 פרוייקט "קיבוץ גרוכוב" הוצג בהפנינג "פיקניק הוויטרינות של גרוכוב" בכיכר שֶמְבֶּק. במהלך האירוע נפתחה "מזכירות קיבוץ" שבה הוזמנו האורחים להנפיק כרטיסי חבר בקיבוץ, לצפות בחומרי ארכיון ואף ללמוד את יסודות האלף בית העברי.

אנו מנסים גם לקדם את הפרוייקט ולקרב את המורשת של המקום גם לאנשים מעבר לגבולות השכונה. כך למשל סיפרנו על תולדות קיבוץ גרוכוב במהלך הפסטיבל לתרבות יהודית בקרקוב (יולי 2014), בפסטיבל "ורשה של זינגר" (ספטמבר 2014), במסגרת סדרת ההרצאות "ורשה הרב־תרבותית" של המוזיאון לתולדות יהודי פולין (יולי 2014), כחלק מפרוייקט "ארכיטקטורה וחברה. יחדיו אל העתיד" של קרן "בֶנְץ זְמיאנָה" והמוזיאון לאמנות עכשווית (יולי 2014) ובעת המפגש "Urban Garden" ב-JCC ורשה (יוני 2014).

מאמצינו לקדם את מורשת קיבוץ גרוכוב גם בכלי התקשורת נשאו פרי כאשר במארס 2013 התארחנו בתוכנית רדיו מקומי (Radio dla ciebie) וכשבינואר 2014 שודרה כתבה על הקיבוץ בתחנת הרדיו הצ'כית Vltava 3. כמו כן פירסמנו מאמר מדעי פופולארי בכתב העת הוורשאי "סְטוֹליצָה".