PL | EN | HE
  • Facebook

O projekcie

Prezentujemy Państwu pierwszą część przetłumaczonej z języka jidysz książki „Yidishe etnografye un folklor” Abrahama Rechtmana.

 

„Żydowska etnografia i folklor” to zapiski uczestnika ekspedycji etnograficznej An-skiego wydane w Buenos Aires w 1958 roku.

 

W książce, której fragmentem mamy przyjemność się z Państwem podzielić, Rechtman nie tylko relacjonuje przebieg ekspedycji, ale przede wszystkim stara się, oddając przy tym hołd An-skiemu, uratować przed zapomnieniem świat żydowskiej wyobraźni ludowej, która tak zachwycała żydowskich intelektualistów i artystów na początku XX wieku.

 

Najcenniejszą część publikacji stanowi zarejestrowany przez etnografów zbiór opowieści ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez ludność żydowską Wołynia i Podola. Autor zabiera nas w podróż po miasteczkach regionu mając za przewodników lokalnych opowiadaczy - lekko senny krajobraz co i rusz przemienia się dzięki pełnemu niesamowitości i piękna folklorowi żydowskiemu, nie pozwalającemu na ostateczne rozróżnienie zdarzeń historycznych i mistycznych.

 

Plik w formacie pdf, mobi lub epub mogą Państwo pobrać tutaj.

 

Abyście mogli Państwo zlokalizować wybrane opowieści geograficznie przygotowaliśmy dla Was mapę. Znaleźć można na niej 20 z ponad 70-ciu miejscowości odwiedzonych w latach 1912-14 przez ekspedycję An-skiego. Każdy z punktów zawiera fragment relacji zebranej przez członków ekspedycji wśród mieszkańców. Do wyboru mają Państwo opowieści o synagogach, macewach oraz wydarzeniach historycznych, a także fragmenty pinkasów. Życzymy miłej lektury!

 

Projekt został dofinansowany z grantu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - logotyp